Mit Nørrebro
Nørrebro til valg: tjek dine lokale folketingskandidater

Nørrebro til valg: tjek dine lokale folketingskandidater

Vil du gerne stemme så lokalt som muligt til det kommende folketingsvalg? Så tjek de kandidater, der kommer til at stå øverst på stemmesedlen her på Nørrebro.

Når du 5. juni går til dit lokale valgsted her på Nørrebro, kan du ligesom alle andre stemmeberettigede københavnere sætte dit kryds ved alle kandidaterne i Københavns Storkreds.

Men din stemmeseddel ser anderledes ud end stemmesedlerne på fx Vesterbro og Østerbro.

Flere partier har opstillet kandidater i Nørrebrokredsen, og de kandidater står øverst på disse partiers liste her hos os – og typisk længere nede på listen i de andre bydele.

Selv i de tilfælde, hvor et parti ikke har opstillet en kandidat i Nørrebrokredsen, er der valgt en person til at stå øverst på listen hos os og nogle andre til at stå øverst andre steder.

Vi bringer her de forskellige partiers spidskandidater på Nørrebro, som det p.t. ser ud på Altingets stemmeseddel for vores område. 

A. SOCIALDEMOKRATIET:

Lars Aslan Rasmussen, folketingsmedlem, uddannet speciallærer
Profil på Altinget
Egen hjemmeside
Facebook

B. RADIKALE VENSTRE

Samira Nawa, specialkonsulent i Økonomi- og Indenrigsministeriet
Profil på Altinget
Egen hjemmeside
Facebook

C. DET KONSERVATIVE FOLKEPARTI

Peter Stakemann, advokat
Profil på Altinget
Facebook

D. NYE BORGERLIGE

Tom Andkjær, privat ansat/selvstændig
Profil på Altinget
Egen hjemmeside
Facebook

E. KLAUS RISKÆR PEDERSEN

Manja Aarslev Sørensen, privatansat/selvstændig
Profil på Altinget
Facebook

F. SF – SOCIALISTISK FOLKEPARTI

Pia Olsen Dyhr, folketingsmedlem, formand for SF
Profil på Altinget
Facebook

I. LIBERAL ALLIANCE

Simon Emil Ammitzbøll-Bille, økonomi- og Indenrigsminister 
Profil på Altinget
Egen hjemmeside
Facebook

K. KRISTENDEMOKRATERNE

Nanna Bock, social- og sundhedshjælper/assistent
Profil på Altinget
Facebook

O. DANSK FOLKEPARTI

Carsten Ullmann Andersen, sagsbehandler i Søværnet, byrådsmedlem i Brønderslev 
Profil på Altinget
Facebook

V. VENSTRE

Bjarke Kværnø, driftchef, medlem af Nørrebro Lokaludvalg
Profil på Altinget
Facebook

Ø. ENHEDSLISTEN – DE RØD-GRØNNE

Pernille Skipper, folketingsmedlem, politisk ordfører
Profil på Altinget
Facebook

Å. ALTERNATIVET

Uffe Elbæk, folketingsmedlem, politisk leder
Profil på Altinget
Facebook

UDEN FOR PARTIERNE

Tom Gillesberg, formand for Schiller Instituttets Venner, direktør for X-medics Scandinavia
Profil på Altinget
Egen hjemmeside
Facebook
John Erik Wagner
Profil på Altinget
Facebook

Altinget understreger, at den endelige rækkefølge kan ende med at blive anderledes – du kan løbende følge med i din lokale Nørrebro-stemmeseddel på Altinget lige her.

Valgsteder på Nørrebro

Nørrebro (Guldberg Skole)
Nord (Rådmandsgades Skole)
Syd (Korsgadehallen)
Øst (Plejecentret Sølund)
Vest (Nørrebro Park Skole,)
Nordvest (Frederiksgård Skole)
Nørrebrohallen (Nørrebrohallen – nyt valgsted)

Valgresultatet på Nørrebro til folketingsvalget 18. juni 2015

Kilde: Danmarks Statistik
X